Klimaty Łagowskie


JEMIOŁÓW (zachodnia POLSKA, województwo lubuskie, powiat świebodziński, Gmina Łagów)


Herb

Jemiołów

(w języku niemieckim Petersdorf) – miejscowość o statusie wsi w Polsce zachodniej, położona w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów.

Jemiołów jako osada został założony w XIII w.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego.

JEMIOŁÓW jest jedną z miejscowości Ziemi Lubuskiej na Pojezierzu Lubuskim.

Znajduje się tutaj maszt RTV RTCN Jemiołów (Radiowo Telewizyjne Centrum Nadawcze). Mieszkańcy tej 300 osobowej wsi realizują w ramach możliwości różne ciekawe inicjatywy.

W JEMIOŁOWIE zlokalizowany jest Skansen Maszyn Rolniczych i jest on otwarty dla turystów 24 godziny na dobę i jest całkowicie bezpłatny.

Skansen Skansen Skansen Skansen Skansen Skansen Skansen Skansen Skansen Skansen Skansen Skansen

Zlokalizowany nad stawem w centrum wsi jest doskonałą lekcją historii rolnictwa. Maszyny rolnicze do prac polowych, konne, a także te które używano w stodołach i spichlerzach, do młocki, sortowania ziemniaków czy robienia sieczki można zobaczyć z bliska. Inicjatorem powstania Skansenu Maszyn Rolniczych był Mirosław Chochoł,który zmobilizował innych do oddawania maszyn, np. młocarni, sieczkarni, bron, pługów, snopowiązałki czy śrutownika.Przestrzeń miejscowości zdobią rzeźby wykonane przez artystę ludowego Arkadiusza Świerzko.


RTCN Jemiołów

Maszt RTV Najczęściej JEMIOŁÓW kojarzony jest z wieżą radiowo – telewizyjną. Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze w Jemiołowie, maszt o wysokości 314 metrów i betonowa wieża o wysokości 99 metrów. Centrum zbudowano w latach 1960-1962 z funduszy zebranych społecznie. Jest to główna stacja nadawcza RTV województwa lubuskiego. Obsługiwana jest przez spółkę Emitel Sp. z o.o.. Więcej czytaj w Klimatach Łagowskich nr 2/18/2013.


Herb Jemiołowa

JEMIOŁÓW posiada od kilku lat swój herb stworzony przez Ryszardę Adamowicz. Piękna jemiołuszka na liściu jemioły nie pozostawia niedomówień i oddaje wizerunkową nazwę wsi. Barwy herbu „mówią”, że wieś była, jest i będzie wsią rolniczą a jemioła oznacza skruchę, zgodę, przebaczenie i pojednanie.


Zabytki Jemiołowa

- klasycystyczny kościół filialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, wzniesiony pod koniec XVI wieku.


Jemiołów Jemiołów













Świątynia murowana, orientowana, wzniesiona na planie prostokąta z kwadratową wieżą i dwoma przedsionkami. Zwieńczenie kościoła stanowi drewniana wieża, w której znajduje się dzwon, pochodzący z tego samego okresu, co cały zabytek. Wnętrze świątyni zdobi ołtarz, którego powstanie datuje się na rok 1730.


Jemiołów Jemiołów














Staraniem Państwa Mieczysławy i Karola Rudolfów zmieniono dzwon kościelny, ufundowany w 2006 roku z okazji XXV – lecia ich ślubu.

- dom oznaczony nr 16, drewniany-stara, XVIII- wieczna drewniana chata kryta strzechą.


Więcej informacji na stronie www.jemiolow.net.


Tekst i materiały:

Skorzystano z informacji zamieszczonych w następujących portalach internetowych: WIKIPEDIA, Lubuska Izba Rolnicza


Zdjęcia w Skansenie Maszyn i Urządzeń Rolniczych:

Ryszard Bryl


^^ Do góry