Klimaty Łagowskie

Herb Flaga


27 marca 2016


Śmiertelny wypadek w Zielonej Górze


Dwie osoby zginęły w wypadku, do jakiego doszło w piątkowy wieczór 18 marca 2016 roku na Alei Słowackiego w Zielonej Górze. Samochód osobowy volkswagena golf uderzył w drzewa.

Dwóch młodych mężczyzn w wieku 18 i 19 lat zginęło na miejscu.

Oględziny miejsca zdarzenia z udziałem prokuratora trwały do późnych godzin nocnych. Jedną z hipotez stawianych przez policję, była utrata panowania nad pojazdem po szybkim przejeździe przez przejście dla pieszych na wyspie bezpieczeństwa.

Śmiertelny wypadek w tym miejscu miał miejsce nie tylko z powodu nadmiernej prędkości jak stwierdzono, ale dlatego, że to miejsce według mojej oceny jest nie właściwie oznakowane. Znak ograniczenia prędkości 20 km/h znajduje się na początku garbu przejścia dla pieszych, a nie 10 m wcześniej, jak również brak jest jakiegokolwiek ostrzeżenia o progu zwalniającym, dodatkowo istniejący znak nie jest dobrze widoczny, ponieważ w dużej części jest zasłonięty lampą oświetleniową. Sam w tym miejscu się "naciąłem" jadąc w dzień z prędkością około 40 km/h, ostro hamując przed progiem i tak skoczyłem.

Ktoś powinien nad tym się pochylić i oznaczyć prawidłowo to miejsce, aby nigdy więcej nie dochodziło do podobnych sytuacji tak tragicznych w skutkach !!!


Wykorzystano materiały z Radio Zachód

Opracował:
Gerard Wnorowski
zdj. kolorowe autor

18 lipca 2015


Winoroślowa porażka czy zwykła wpadka


Ratusz jak każdy obiekt miejski położony jest centralnie w mieście i to od setek lat. To obiekt szczególny, historyczny z urzędami i roślinnością winną … tak jest akurat w Zielonej Górze.


Winorośla Winorośla


Winorośla Winorośla

To pryncypialne miejsce po raz czwarty z roku na rok nie może poradzić sobie z ochroną paru krzewów winnych,które mogłyby być ozdobą,a każdego roku we wrześniu szpecą zaniedbaniem,chorobami grzybowymi w pełni rozwoju,gdy czas Winobrania i Tradycji. Tak będzie i w tym roku, po deszczach,bez oprysków i chyba z niechęci i niewiedzy „zatańczył” już mączniak – chore będą łozy,pień,grona i liście. Czy to jest tak zwana „Tradycja” ???


Winorośla WinoroślaWinorośla Winorośla


W tym winnym mieście ktoś nie rozumie tradycji – chętni upraw już prowadzą plantacje winorośli wokół Zielonej Góry i dalej – a miasto pomimo obietnic drepcze w miejscu.


Winorośla WinoroślaWinorośla Winorośla


Jeśli w połowie lipca bieżącego 2015 roku brak dbałości , to gdzie są FACHOWCY z Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej lub inni.


Winorośla Winorośla


Wstyd „Winobrania” w 2015 roku w zasadzie już gwarantowany. Będziemy starać się naprowadzić dowolną telewizję,aby to pokazać. A teraz wygląda to tak jak pokazują zdjęcia z ulicy Prostej w Zielonej Górze.


Winoogrodnik lipiec 2015

4 lipca 2015


Wakacyjne przechadzki. Wakacyjne dziecięce pomysły.


W dniu 30 lipca 2015 roku wybraliśmy się na pieszą wędrówkę leśnymi drogami z Zielonej Góry do Wilkanowa.


Wakacyjne przechadzki Wakacyjne przechadzkiWakacyjne przechadzki Wakacyjne przechadzki


Wyruszyliśmy od strony Osiedla Przyjaźni idąc w rejonie ulicy Budziszyńskiej a następnie przez las koło Pogotowia Opiekuńczego , drogami Osiedla Malarzy a następnie znowu przez las i tak dotarliśmy do Osiedla Cegielnia–gdzie obejrzeliśmy mikro muzeum maszyn po byłej cegielni-są tam dwie lokomotywy, fragment torów kolejowych i inne urządzenia wykorzystywane w wydobyciu gliny i wyrobie cegieł. To mikro muzeum jest w chwili obecnej lekko mówiąc trochę zaniedbane-ciekawe Kto “administruje” tym terenem? Warto coś zrobić ażeby uratować ten jakby żywy fragment zielonogórskiej historii. Jak to wygląda pokazujemy na wykonanych przez Nas fotografiach.


Wakacyjne przechadzki Wakacyjne przechadzkiWakacyjne przechadzki Wakacyjne przechadzki


Idąc dalej w kierunku pocegielnianego jeziorka spotkaliśmy stoisko prowadzone przez dzieci-oferujące zmęczonym przechodniom własnoręcznie zrobioną naturalną lemoniadę cytrynową.


Wakacyjne przechadzki Wakacyjne przechadzkiWakacyjne przechadzki Wakacyjne przechadzki


Ten niezwykły i przez to ciekawy-zrealizowany dziecięcy pomysł także uwieczniliśmy na fotografiach jakie prezentujemy w tym mini felietonie.

Dalej szliśmy drogą rowerową i leśnymi duktami obok jeziorka,które jak się okazało ma wielki urok-choć trzeba w to jeziorko także zainwestować sporo pracy porządkowej oraz zapewne dośc spory wydatek finansowy ażeby stało się ono lokalną zielonogórską perełką – obok Doliny Gęśnika i Wagmostawu oraz obok tak zwanej Dzikiej Ochli.


Wakacyjne przechadzki Wakacyjne przechadzki


Po ponad godzinnym spacerze dotarliśmy do działek na Wilkanowie a stamtąd po jakimś czasie- wróciliśmy już komunikacją publiczną-autobusem PKS.

Warto zrealizować taką wycieczkę czy to samemu czy też z kimś jeszcze. O urokach zielonogórskich i podzielonogórskich terenów wiedzą zapewne lokalni globtroterzy oraz rowerzyści jakże często korzystający z tej drogi rowerowej-bezpiecznej i spokojnej.


Edward Dondalski

Ryszard Bryl

10 czerwca 2015


Spostrzeżenia Winoogrodnika


Ładnie późna wiosną-w przededniu lata 2015 roku prezentuje się Ratusz w Zielonej Górze w pryncypialnym miejscu. Tam też ładnie tej wiosny ruszyły łozy winoroślowe-także w innych częściach miasta.


Ratusz Ratusz

Jest jeden podstawowy warunek-czy będzie ta winorośl zadbana z koniecznymi 3-5 opryskami,wyplewioną ręcznie (aby nie okaleczać pnia winnego krzewu w przyziemiu podkaszaniem trawy podkaszarką) przestrzenią wokół krzewów, naciągami drutów i stabilnych palików.


Ratusz Ratusz

Czy na Ratuszu będą we wrześniu dorodne grona czy też prognozowane przeze mnie kolejne zagrzybione tak zwane owocowe mumie. Będziemy się pilnie przyglądać tegorocznej dbałości o krzewy winogronowe, jeśli mają być jakąś namiastką tradycji w Zielonej Górze i ocenimy to we wrześniu 2015 roku podczas święta miasta-Winobrania.


Drzewko Drzewko

Innym, zaniedbaniem pozostają obszary zieleni Uniwersytetu Zielonogórskiego przy Hali Sportowej Studium Wychowania Fizycznego przy ulicy Prostej, gdzie opiekunowie terenu nie radzą sobie z dbałością o nasadzenia drzew i krzewów.


Drzewko Drzewko


Trwa obumieranie drzewek. Ma na to wpływ rażący brak palików ochronnych, podtrzymujących nowe nasadzenia, a spowodowane to jest między innymi źle podkaszanymi trawnikami kosami spalinowymi, które to używane kosy powodują uszkodzenia kory u podstaw pni drzewek.


Winoogrodnik Zielonogórski 2015


^^ Do góry


Następna Strona >>