Klimaty Łagowskie
17 lutego 2015
Wyzwolenie, oswobodzenie, zajęcie
W lutym 2015 roku minęło 70 lat od zajęcia LAGOW 31.01.-01.02.1945 i okolic przez nacierające na Berlin wojska I-go Frontu Białoruskiego.
Warto pamiętać, że dla Niemców było to zajęcie ich terenów, a dla ludzi różnych narodowości pracujących tutaj-nie z własnej woli np. w rolnictwie, leśnictwie, gospodarstwach rolnych bogatych właścicieli, w tartakach, górnictwie-czyli robotników przymusowych i jeńców wojennych było to wyzwolenie niesione przez Armię Czerwoną. To jest niepodważalny fakt.
W tym roku 2015 pośród wszelkiej "maści" historyków "nieczynnych", historyków "pseudo"- są wypowiadane nic nie warte wypowiedzi typu
"...bramę w Auschwitz otworzyli Ukraińcy, dając wolnośc i ratunek tam zamkniętym uwięzionym...". Nie twórzmy tak zniekształconej historii pseudohistorycy !!!
(Czytaj Klimaty Łagowskie nr 1/5/2010 str.4--6 - Czołgi nadeszły od Jemiołowa oraz czytaj Klimaty Łagowskie nr 1/17/2013 str.28--34 Zajęcie Łagowa 1945)
Opracowal: Ryszard Bryl
Fotografie Armi Czerwonej zamieszczono jako przykładowe z archiwum dostępnym w internecie
6 lutego 2015
23 Finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy w Łagowie 2015 rok
Zdjęcia zostały wykonane w trakcie imprezy, która miała miejsce 11-go stycznia 2015 r. na dziedzińcu Zamku Joannitów w Łagowie.
23-ci Finał WOŚP zorganizował Sztab WOŚP w Łagowie pod przewodnictwem Krzysztofa Sebastiana Dolatowskiogo.
Inauguracyjnym punktem imprezy był koncert orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej na dziedzińcu zamkowym, którego, z wielkim zainteresowaniem wysłuchała pokaźna grupa Łagowian z panem wójtem Czesławem Kalbarczykiem na czele.
Po zakończeniu koncertu wystąpiły grupy taneczne z Zespołu Szkół Samorządowych oraz Łagowskiego Przedszkola.
Swoimi umiejętnościami wokalnymi popisały się Ania Misiakiewicz z Łagowa oraz Kasia Wilk z Toporowa.
Wystąpiły również zespoły muzyczno-folklorystyczne.
Wszystko przebiegło we wspaniałej i radosnej atmosferze z poczuciem wzniosłego celu, jakim jest pomoc najbardziej potrzebującym.
W Łagowie w roku 2015 w ramach 23-go Finalu WOŚP zebrano łacznie kwotę 10.667,18 PLN. W całym kraju zebrano ponad 53 mln PLN co stanowi najwyższą kwotę w historii finałów WOŚP. Dziękujemy wszystkim Ofiarodawcom-dziękujemy Ludziom dobrego serca.
Całość opisał i udokumentował fotograficznie: Juliusz Ordowski
www.plus.google.com/photos/...
5 lutego 2015
Fragment z historii Łagowa
Powojenna historia Łagowa w opowieści historyka Andrzeja Mańkowskiego (rozmowa zarejestrowana w redakcji zielonogorskiej TVP Gorzów)
www.gorzow.tvp.pl/../historia-lagowa/.
3 lutego 2015
Kontynuacja współpracy
Pokazujemy, prezentujemy zdjęcia z X-tego spotkania grupy roboczej polsko-niemieckiej jaka spotyka się każdego roku w Łagowie, aby omówić dalsze kierunki współpracy dawnych Łagowian i dzisiaj, tutaj zamieszkujących Polaków.
Ta współpraca trwa już wiele lat, jeszcze z czasów, gdy żyła dr Irena Sinicka-Szeja i działało Towarzystwo Przyjaciół Łagowa, gdy współpracował z grupą obecnych Łagowian ks. prob. Norbert Nowak i inni aktywnie wspierający Towarzystwo i dający oznaki aktywności.
X-te spotkanie datuję od osobiście znanego mi I spotkania już nazwanego roboczym – od końca listopada 2007 roku, na które corocznie przybywam zaproszony.
X-te spotkanie było najliczniejsze w świetlicy Urzędu Gminy Łagów.
www.plus.google.com/photos/../album/VIII Spotkanie ...
www.plus.google.com/photos/../album/IX Spotkanie ...
www.plus.google.com/photos/../album/X Spotkanie ...
www.plus.google.com/photos/../album/XI Spotkanie...
Ryszard Bryl
17 stycznia 2015
To warto wiedzieć
Drogowe oznakowanie Łagowa
Łagów powinien wybrnąć z zaklętego kręgu niemożności - przez Łagów nie da się przejechać zbyt dużymi pojazdami (wąskie uliczki, dwie historyczne - zabytkowe Bramy Podzamcza dawnego Zamku Joannitów). Tutaj nie mogą przejeżdżać duże autobusy, ciągniki z przyczepami aby skracać drogę transportu do kopalni węgla brunatnego w Sieniawie czy do lokalnych wiejskich tartaków.
Drogę do wsi Jemiołów, Żelechów, Toporów, Łagówek trzeba pokonywać według innych istniejących wokół dróg lokalnych.
Już w połowie lat 70-tych XX wieku obie bramy miały znaki zakazu ograniczające przejazdy pojazdów do wysokości 2,5 m i szerokości 3 m.
Teraz zastosowano inne oznaczenia - czy słusznie ??
Po wypadku drogowej bezmyślności z dnia 25 listopada 2010 roku i po sprawnym naprawieniu w zimowej rzeczywistości zniszczonej Bramy Marchijskiej (video do wglądu poniżej) 2010/2011 rok, pojawił się kolejny „wybitny” kierowca zestawu wielkogabarytowego próbujący przejechać Bramę Marchijską (20-XII-2011 roku).
Aby nie powtarzały się podobne błędy, ignorancja lokalnych możliwości podróżowania - władze lokalne od Starostwa w Świebodzinie poczynając po władze gminne w Łagowie - winne zlecić oznakowanie kaskadowe dróg, po to że dojeżdżając do Łagowa będą trudności w poruszaniu się pojazdów dużych.
Stosowne oznakowanie już przed Gronowem, Poźrzadłem, Lubrzą, w Sieniawie i Toporowem - pozwoli unikać trudności w parkowaniu, przejazdach i zawracaniu. Podstawą jest prawidłowe oznakowanie, ilość parkingów i szanowanie lokalności turystycznej.
Filmy dotyczące tematyki Klimatów Łagowskich można również oglądać na portalu youtube.com pod hasłem klimatylagowskie.pl youtube.com/.. klimatylagowskie.pl.
W tym tekście pokazujemy czas remontu Bramy Marchijskiej jaki miał miejsce w Łagowie w 2010/2011 roku oraz utrudnienia, objazdy dnia codziennego.
Tekst i zdjęcia
Ryszard Bryl, Juliusz Ordowski
(zdjęcia publikowane są po raz pierwszy)
czytaj w „KŁ” nr 1/13/2012